Recenzje

dodane przez: Łukasz

Data dodania: 22.05.2017

Odkąd ją zobaczyłem chciałem ją mieć. Jej przykuwające wzrok kształty, lekkość bytu i oryginalność sprawiały, że nie dawała mi spokoju. No i stało się! W końcu mogę się pochwalić, że spędziłem z nią – wróć – w niej kilka dni. Przyczepa Caretta 1500 tureckiej marki Basoglu Caravan była gwiazdą tego wyjazdu. Tak, przyczepa. A Wy o czym myśleliście?...

Z tym nie dawaniem spokoju to wcale nie jest przesada. Pierwszy raz zdjęcie takiej przyczepy widziałem z trzy lata temu na jakimś amerykańskim blogu podróżniczym. Przyczepa 'teardrop', czyli 'łza', już wtedy przypadła mi do gustu. Wydawała się taka bezpretensjonalna, dla wolnych duchów, osób otwartych na przygody.

Caretta lusterko 

Los tak się ułożył, że dzięki współpracy z Panem Rafałem, mogłem zrealizować swoje marzenie albo – lepiej powiedziawszy – skonfrontować swoje wyobrażenia z praktyką. Mieliśmy pojechać całą rodziną, pojechaliśmy niestety w niepełnym składzie. (Marta w siódmym miesiącu ciąży niestety musiała powiedzieć 'pas'). W sumie spędziłem z Jaśkiem cztery dni w przyczepie Caretta 1500. Cztery słoneczne i ciepłe dni. Oto moje spostrzeżenia.

 

Caretta 1500 

Przed podróżą, czyli słów kilka o montażu

 

Przyczepę Caretta 1500 bez trudu podłączyłem samodzielnie. Wpina się ją tradycyjnie na hak. Klasyczny 'klik' gwarantuje, że montaż został wykonany prawidłowo. Dodatkowo założyłem też stalową linkę, która zabezpiecza przed ewentualnym zgubieniem przyczepy w razie gdyby hak zawiódł. No i do podłączenia zostaje jeszcze tylko przewód elektryczny. Szybkie sprawdzenie, czy kierunkowskazy i pozostałe światła działają i ... w drogę!

Caretta 1500 hak holowniczy

Caretta light 

Jazda z przyczepą

 

Testowany przez nas model to Caretta 1500. Jej wymiary to ponad 4,1m długości, ok 2m szerokości i nieco ponad 1,7m wysokości. Nasz egzemplarz był bez hamulców, dlatego dopuszczalna prędkość to 70km/h poza terenem zabudowanym, a całe 80 km/h na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dla takiego Kubicy jak ja to prawdziwe żółwie tempo. No, ale w końcu jadę na wakacje. Jak slow travel to musi być slow. Komfort prowadzenia pewnie w dużym stopniu zależy od auta, którym się jedzie.

 

W moim prywatnym odczuciu jechało się dobrze, choć przy hamowaniu bądź nierównościach wyraźnie czułem takie charakterystyczne ‘pompowanie’, które jednak nie miało większego wpływu na komfort czy bezpieczeństwo jazdy. Widoczność też była dobra. Nie miałem żadnych dodatkowych lusterek zewnętrznych, a mimo wszystko mogłem w dokładny sposób kontrolować przyczepę. Jako rasowy kierowca osobówki przez pierwsze kilka kilometrów musiałem oswoić się z faktem, że za autem jest jeszcze coś. Pierwsze ronda i ostre zakręty brałem z większą ostrożnością niż zwykle. Jednak bez trudu przyzwyczaiłem się do jazdy z przyczepą i dalsza część trasy minęła na zdecydowanie większym luzie.

Caretta 1500 full 

Ustawienie przyczepy na campingu

 

Zwrotna jest – to trzeba jej przyznać. Przyczepa waży 445kg (DMC to 750kg). W świecie przyczep campingowych jest to kategoria raczej piórkowa, jednak jak trzeba ją samodzielnie przepchnąć, to nie jest już wcale tak mało. Nie mniej jednak sam byłem w stanie odczepić ją z haka i ręcznie ustawić w odpowiedniej pozycji na wybranej parceli. W końcu nie na darmo trenuję judo już przez ponad 25 lat! W przypadku ewentualnych nierówności terenu trzecie kółko pozwala skutecznie złapać poziom dzięki ręcznej regulacji. Podłączenie do prądu jest dziecinne proste. Wystarczy wcisnąć wtyczkę i już.

 

Caretta Basoglu

Caretta 1500 power 

Co Caretta 1500 oferuje w środku?

 

W kabinie o wysokości 1,1m znajduje się przestronna i przytulna sypialnia. Wygodne jest samo wejście do przyczepy. Materac znajduje się na odpowiedniej, ergonomicznej wysokości. Nie trzeba więc ani kucać ani się wspinać, aby dostać się do środka. No dobra, kto nie musiał się wspinać ten nie musiał. Dla Jaśka samodzielne wejście było wyzwaniem, z którym chłopak radził sobie z dnia na dzień coraz sprawniej :)

Caretta 1500 croosc 

Materac o wymiarach 150x200cm oferował wygodne spanie. Według mnie komfort spania zapewniony jest dla 2+1, przy czym to 1 to takie dziecko do maksymalnie 6/7 lat. Para + dwójka dzieci? Hmm… tutaj może być już problem szczególnie jeśli Wasze dzieci śpią jak pijane ośmiornice, czyli ich kończyny lądują gdzie popadnie. Słyszałem jednak o opcji, że małe dziecko (takie do +/- roku) można kłaść w specjalnie zbudowanym hamaczku powieszonym ‘w nogach’. Rozwiązanie podobne jak to oferowane w niektórych liniach lotniczych na trasie wielogodzinnych lotów. O jego skuteczności jednak na tym etapie nie mogę zbyt wiele powiedzieć…

Caretta 1500 spanieCaretta 1500 teddy

Dla zainteresowanych dodam jeszcze, że na przyczepę można zamontować namiot dachowy, który spokojnie da schronienie dodatkowym dwóm osobom. Tym sposobem Caretta 1500 może być idealnym rozwiązaniem dla 4-osobowej rodziny.

W środku są dwie półki (z zaokrąglonymi rogami), dwie szafki i trzy dość spore schowki z zagłówku. Do tego sam zagłówek jest na tak zaprojektowany, że sam jest praktyczną półką. Dodatkowo w drzwiach (drzwi są po obydwu stronach przyczepy) znajdują się praktyczne kieszenie na drobnostki. Także miejsc na przechowywanie różnych przedmiotów o różnych rozmiarach jest sporo.

 

W środku jest radio. Jest też wyprowadzenie prądu. Dodatkowo pomiędzy szafkami znajduje się także prosty w obsłudze panel sterowania, który pokazuje stopień naładowania akumulatora oraz aktywne funkcje jak np. oświetlenie zewnętrzne czy wewnętrzne. Jaśko – jak to dziecko ciekawe wszystkiego – z uporem maniaka sprawdzał wszystkie przyciski dość regularnie. Strasznie intrygowały go te światełka i guziczki.

Caretta panel sterowania 

Jak już o oświetleniu mowa, to wnętrze jest w ciągu dnia przyjemnie oświetlone przez naturalne światło z drzwi i okna dachowego. Nad drzwiami znajdują się dodatkowe światła, które bardzo dobrze doświetlają wnętrze przyczepy po zmierzchu. Mało intuicyjne są według mnie same włączniki. No, ale jak się je już znajdzie, to po kłopocie.

Caretta 1500 night milkCaretta 1500 noc

W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie okna wyposażone są w moskitierę i żaluzję. I tak jak co do okna dachowego nie mam żadnych zastrzeżeń tak do okien w drzwiach mam jedno – łatwo je się otwiera, trudniej zamyka. Uchwyt jest na tyle nieporęcznie zamontowany, że aby zamknąć okno trzeba w praktyce pociągnąć bezpośrednio za szybę.

Caretta 1500 window

Z praktycznych rzeczy warto jeszcze wymienić subtelne uchwyty, dzięki którym można na oścież otworzyć drzwi bez ryzyka, że będą majtać na wietrze. Aby zamknąć drzwi, trzeba je było mocniej docisnąć, nieważne czy zamykałem je od środka czy od zewnątrz. W moim odczuciu było to dość uciążliwe. Plusem natomiast jest to, że można je zakluczyć zarówno od środka jak i od zewnątrz, a nad prawym skrzydłem jest jeszcze dodatkowa lampa zewnętrzna, która nocą skutecznie doświetla najbliższe otoczenie przyczepy.

 

Z czysto estetycznego punktu widzenia sypialnia podobała mi się. Stonowana kolorystyka nie męczyła. Było dość przytulnie, bo praktycznie cała przyczepa obita jest przyjemnym materiałem. Spało nam się w niej bardzo dobrze. Jaśko garował nawet do 8:20, co w domu mu się raczej nie zdarza.

Caretta 1500 my

Znając życie Marcie zapewne brakowałoby chociaż małego lusterka w środku. No ale nieobecni nie mają prawa głosu... :)

 

Przyczepa od kuchni…

 

Kuchnia znajduje się na zewnątrz, w tyle przyczepy. Dla mnie, kochającego gotować nie tylko na campingu, to właśnie to rozwiązanie nadaje tej przyczepie takiego unikalnego charakteru. Otwierasz klapę, a tam kuchnia niczego sobie. Jest zlew, kuchenka, lodówka i półki… Ale po kolei.

Caretta 1500 kitchen

Lodówka ma mało intuicyjny włącznik. Natomiast chłodzi świetnie. Nieświadomie przekręciłem ją na maksa i rano żółty ser był wręcz zamrożony. Zatem jako rozwiązanie turystyczne ta lodówka naprawdę daje radę.

Caretta fireplaceCaretta power 

Kuchenka składa się z jednego palnika. Ok, może bigosu to bym tutaj nie gotował, ale na typowo campingowe pichcenie ten jeden palnik w 100% wystarcza. Butla gazowa stała bezpośrednio pod kuchenką, w szafce. Nieużywana kuchenka przykryta jest osłonką, która idealnie powiększa powierzchnię roboczą blatu. Rozwiązanie to stosowane jest z powodzeniem w większości kamperowych kuchni. Co istotne, podczas gotowania przykrywa kuchenki się nie nagrzewa, dzięki czemu można ją swobodnie zamykać i otwierać nawet bezpośrednio po używaniu kuchenki.

Caretta 1500 gotowanie mlekaCaretta 1500 jaIMG 20170518 144324 

Zlew jest nie za duży, nie za mały. Bez problemu można opłukać warzywa i pozmywać naczynia. Bezpośrednio pod nim znajdują się szafki, które bez problemu pomieszczą garnki i naczynia. Pewne trudności sprawia zaś samo uzupełnienie zbiornika na wodę. Jeśli macie lejek to może nie problem. Ja go nie miałem i właśnie dlatego wlanie wody zwykłą butelką sprawiało mi kłopot. A jak już się udało to męczyłem się trochę z zamknięciem wlewu. Korek jest przymocowany za pomocą sznurka z metalowych koralików i to właśnie te kuleczki trzeba najpierw ręcznie wepchnąć do wlewu, żeby zakręcić korek.

Caretta 1500 watherCaretta 1500 wlew na wodaCaretta panel sterowania woda 

Największym minusem kuchni jest nie tyle szafka nad blatem, co jej otwieranie. Otwiera się ją frontem do góry, co generuje w mojej opinii dwie niedogodności:

 

  • W bezpośrednim sąsiedztwie drzwiczek nic nie może stać na blacie, bo inaczej nie otworzy się szafki
  • Aby zobaczyć co jest w szafce trzeba się schylić. Stojąc normalnie otwarte drzwi szafki skutecznie zasłaniają jej zawartość.

Sama szafka jest przestronna. Składa się z dwóch półek na całej szerokości przyczepy. Naprawdę dużo można w niej schować.

 

Cała część kuchenna jest dobrze oświetlona. Stąd fani gotowania nocą nie będą zawiedzeni. Sama lampa daje na tyle jasne światło, że spokojnie można przy niej posiedzieć wieczorem i chłonąć nastrój campingowania bez konieczności zapalania dodatkowych świeczek czy latarek.

Caretta 1500 nockaCaretta night 

Co jeszcze oferuje przyczepa Caretta 1500?

 

Na przodzie przyczepy jest dodatkowy schowek i to dość sporych rozmiarów. Zmieszczą się tam co najmniej cztery śpiwory i dwie zgrzewki wody albo średniej wielkości namiot. Dodatkowo znajduje się tam też bezpiecznik, akumulator i ładowarka.

 

Caretta na zewnątrz

 

Przyczepa w stylu 'teardrop' zdecydowanie przyciąga wzrok. Nie ważne czy w trasie, w korku czy już na samym campingu – ludzie z zaciekawieniem przyglądali się co ja tam ciągnę za autem. Na campingu podpytywali, zaglądali do środka, a nawet robili sobie zdjęcia, żeby później „pochwalić się znajomym”. Czułem się jak prawdziwy manager gwiazdy. Wyobrażam sobie, że gdyby przyczepa była w bardziej jaskrawych kolorach np. turkusowa czy pomarańczowa budziłaby jeszcze większe zainteresowanie.

 

Jak już wspomniałem pogoda nam sprzyjała. Widocznie zasłużyliśmy na kilka dni lata w maju. Przebywanie na świeżym powietrzu było prawdziwą przyjemnością – słońce nie drażniło, wiatr nie irytował, a o deszczu w ogóle nie było mowy. Marta obawiała się, że w takie słońce w przyczepie będzie jak w puszcze: nagrzeje się, będzie duszno i nieznośnie. Nic z tych rzeczy. Wbrew pozorom sypialnia wcale się zbytnio nie nagrzewała, a jak już chciałem przewietrzyć jej wnętrze, to drzwi z dwóch stron i otwór w dachu umożliwiały mi to w raptem kilka minut.

Caretta 1500 zabawaCaretta 1500 laptop 

Wyobrażam sobie jednak, że testowanie tej przyczepy w mniej korzystnych warunkach pogodowych mogłoby wypaść zdecydowanie gorzej. Przy nieustannym deszczu czy uciążliwym wietrze przebywanie cały dzień w sypialni pewnie byłoby dla nas męczące. Ja to pewnie bym cały dzień przespał – jak mus to mus :) – jako rodzić wszędobylskiego dziecka z chęcią bym się tak poświęcił, ale Jaśko?... Śmiem wątpić.

 

Aby przygotować się na każdą pogodową ewentualność warto wiedzieć, że do tej przyczepy można dokupić namiot o wymiarach 2mx3mx2m, który z powodzeniem służy jako przedsionek i zdecydowanie zwiększa przestrzeń do życia - koszt ok. 5000 zł. Montuje się go z boku, bezpośrednio do ściany przyczepy. Tradycyjny model 1500 można też wzbogacić o namiot z tyłu przyczepy. W ten sposób deszcz bądź ostre słońce nie będzie nam walić w plecy w trakcie przygotowywania posiłków - koszt ok. 1500 zł. My żadnego z tych dwóch rozwiązań teraz akurat nie testowaliśmy. Natomiast z campingowego doświadczenia wiem, że jest to opcja godna rozważenia. Jak będzie potrzeba uchroni przed słońcem, deszczem i wiatrem oraz da dodatkowe schronienie.

Caretta 1500 Namiot

Caretta 1500 namiot na kuchnia

Nasza wyprawa Was zainspirowała?

 

Spodobała Wam się przyczepa? Wcale się nie dziwię. Mi też cały czas się podoba. Koszt takiej przyczepy to ok 30 tys. zł – oczywiście w zależności od wersji i wyposażenia. Warto wiedzieć, że przyczepa ta nie wymaga żadnych regularnych przeglądów technicznych. Z formalnego punktu widzenia posiada ona dożywotnie badanie techniczne. W praktyce natomiast warto dbać o przyczepę i dokonywać delikatnej konserwacji regularnie, tak, aby w dobrym stanie długo posłużyła.

Caretta widok 

Dla osób, które nie lubią kupować kota w worku, istnieje możliwość, aby przyczepę po prostu wynająć i przekonać się w praktyce co oznacza campingowanie w ‘karecie’. Ceny wynajmu nie są wygórowane. Zainteresowanych odsyłam po szczegóły na stronę www.caretta.pl. Tam też znajdziecie więcej informacji na temat wersji off roadowej oraz modelu przeznaczonego do mobilnej sprzedaży.

 

Podsumowanie

 

Lubię to uczucie, kiedy spełniam marzenia, a wakacje w takiej przyczepie właśnie takim marzeniem były. Jako duży chłopiec wiem, że konfrontacja wyobrażeń z praktyką obarczona jest pewnym ryzykiem. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo rozczarowania, ale… nie tym razem! Kilka dni z Caretta 1500 wspominam mile. Przyczepa oferuje komfort spania i odpoczynku. Przyjemnie się gotuje i co ważne: jest łatwa w obsłudze - nawet w pojedynkę. Kilka rzeczy sugerowałbym jednak dopracować (np. zamknięcie szafki w kuchni czy uchwyty w oknach). Nie są to istotne mankamenty funkcjonalne, ale ich poprawa na pewno nie zaszkodzi. Zastanawiam się czy to kwestia niecodziennego designu przyczepy czy może fakt, że był w niej tata z dwulatkiem. Chcąc nie chcąc budziliśmy zainteresowanie innych gości campingu. I niezależnie kto tutaj był prawdziwą gwiazdą: przyczepa czy brykający, uśmiechnięty Jaśko – dobrze mi było w roli ich managera, bo zarządzanie taką ekipą to czysta przyjemność.

 

Plusy  Minusy
Ciekawy design Drzwi trzeba docisnąć, aby je zamknąć
Przyjemne, neutralne kolorystycznie wykończenie sypialni Nieporęczny uchwyt do zamykania okna w drzwiach
Lekka, zwrotna, możliwa do manewru na campingu przez jedną osobę Nieintuicyjne włączniki światła
Wygodna sypialnia, ergonomiczne wejście Nieporęczny wlew do zbiornika na wodę
Dobra wentylacja sypialni Front szafki kuchennej zasłania widok na jej zawartość
Liczne schowki  
Dobre oświetlenie  
Wygodna, dobrze wyposażona kuchnia  
Proste w obsłudze panele sterowania  
Moskitiery i żaluzje w oknach  
Możliwość dokupienia przedsionka  
Radio na pilota  
Farelka – możliwość ogrzania sypialni  
Brak konieczności wykonywania regularnych przeglądów technicznych  

Nasza ocena produktu:

Ocena: 4 na 5

Spodobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Camping to nie tylko namiot czy przyczepa. To już dawno nie śpiwór i menażka. Camping to wolność, bliskość natury i aktywny styl życia. Camping to życiowa ciekawość, to otwartość na ludzi i świat, to gotowość na przygody. Hello life! Hello Camping! Welcome to our world!

Koncept narodził się w naszych głowach ©, a technologicznie obsługuje Empressia

Polub nasz fanpage