Porady

dodane przez: Marta

Data dodania: 19.04.2017

Koszt noclegu na campingu to nie tylko koszt samego namiotu, przyczepy czy busa. Opłata całkowita składa się z kilku elementów. Wyjaśnimy Wam na co należy zwracać uwagę, aby nie zostać przykro zaskoczonym przy płaceniu rachunku za urlop.

Nienawidzę sytuacji, w której nie wiem za co płacę. A jak jeszcze rachunek jest wyższy niż się spodziewałam, to od razu wyostrza się mój detektywistyczny instynkt. A dlaczego? A za co? A czemu tak dużo? A może jakiś mały rabat na zachętę?... Wiem, jak ciężko pracujemy, aby mieć pieniądze. Dlatego ich wydawanie wbrew pozorom nie przychodzi mi tak łatwo. Oszczędzanie pieniędzy to jedno, a nawyk świadomego ich wydawania to drugie. Stąd pomysł, aby poświęcić kilka słów zagadnieniu opłat za nocleg na polskim campingu: (poniższe grafiki możecie znaleźć tutaj)

Campingi w Polsce cennik 2017 str1

 

Campingi w Polsce cennik 2017 str2

 

Stali bywalcy campingów wiedzą co i jak. Natomiast Ci, którzy dawno albo nigdy jeszcze na campingu nie byli mogą czuć się trochę zagubieni w temacie opłat za pobyt na campingu. Sprawy nie ułatwia też fakt, że sposób kalkulacji może różnić się z campingu na camping. Ale spokojnie - postaramy się przybliżyć Wam ten temat i uzbroić Was w niezbędną wiedzę tak, abyście dokładnie wiedzieli za co płacicie. Zresztą przekonajcie się sami!!!

 


OPŁATY ZA DOBĘ 


1. Opłata za osobę

 

Osoba dorosła - zazwyczaj ok. 15-17*zł, chociaż zdarzają się campingi, które liczą sobie nawet 26zł. Dziecko/młodzież - ok. 8-12 zł. Małe dziecko - zazwyczaj małe dzieci, czyli do lat 3 lub 4, nocują bezpłatnie.

 

2. Opłata za strefę campingu

 

Większe campingi podzielone są często na strefy - te atrakcyjniejsze, czyli trochę droższe, i te w trochę gorszym położeniu, czyli trochę tańsze. Za atrakcyjniejsze uważa się miejsca np. w pierwszej linii brzegowej, z bezpośrednim widokiem na morze, o korzystnym ułożeniu terenu, z zacienieniem przynoszącym ulgę w upalne dni, ale nie pozbawiającym słońca w całości itd. Oczywiście, dokładna interpretacja owej 'atrakcyjności' zależy od konkretnego campingu. Te nieco gorsze miejsca mogą być zlokalizowane np. nieco dalej od plaży - przez co widok może nie jest równie urzekający - lub bliżej ulicy. Kwestią indywidualnej interpretacji pozostaje także odległość od sanitariatów, boisk, placów zabaw czy kawiarni. Dla jednych ich bliskość jest atutem, innych gości może irytować. (Na co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze samego miejsca na campingu podpowiemy Wam w osobnym artykule). Z takim rozwiązaniem - jak już wspomniałam - nie spotkacie się zawsze. Na małych, kameralnych campingach nie ma takiej potrzeby, gdyż wszędzie jest tak samo blisko i widoki są podobne. Ewentualnego wyboru strefy dokonać trzeba na dużych i bardziej rozbudowanych campingach.

 

3. Opłata za samo miejsce

 

czyli Waszą przestrzeń, w której ustawicie swój wakacyjny dom (czytaj: namiot, przyczepę, kampera czy turystycznego busa)

 

  • Namiot - ceny zazwyczaj wahają się w przedziale od 10 do 27zł, różnią się w zależności od wielkości namiotu. Generalna zasada: im większy namiot, tym drożej. Jak określana jest wielkość namiotu? Czasami na oko - mały? duży? :) Do bardziej precyzyjnego określenia wielkości namiotu służą dwie metody: 1) powierzchnia namiotu (np. do 10m2 i powyżej) lub 2) deklarowana przez producenta ilość osób, dla których przeznaczony jest dany namiot, czyli np. namiot 1-2 os, namiot 3-4os i namiot 5-os lub większe
  • Przyczepa - średnia opłata wynosi od ok. 14 do 28zł. Wysokość opłaty zależy od jej wielkości (liczona w metrach). W skrócie: im większa, tym drożej
  • Kamper - Orientacyjna cena to 25-35zł
  • Bus campingowy - ok. 20-25zł
  • Dodatkowe zadaszenie/dostawka/przedsionek - średni koszt to od 10 do 15zł, zależny od wielkości. Kiedy należy to uwzględnić w wycenie? Jak do przyczepy montujecie materiałowy przedsionek, w przypadku kiedy obok namiotu montujecie dodatkową płachtę/zadaszenie lub jak chcecie postawić dodatkowy namiot typu PARTY, przeznaczony nie tyle do spania, co do celów towarzyskich :)

Niektóre campingi oferują także 'parcele' lub 'boksy'. Jest to teren najczęściej ogrodzony żywopłotem - dość spory, oferujący komfortowe warunki pobytu. Parcela wyposażona jest w podłączenie do prądu, czasami wodę pitną. W Polsce jest to koszt od 65zł do 80zł za dobę (najczęściej zawiera koszt prądu, miejsca na campingu oraz postój auta - w przypadku namiotów i przyczep). Ekskluzywne parcele oferują też odprowadzenie zużytej wody (nie ścieków) a nawet dostęp do telewizji kablowej. 


4. Opłata klimatyczna

 

Od ok. 1,5zł do 4 zł za osobę. Tyle trzeba zapłacić w zależności od miejscowości i lokalnych regulacji samorządowych


5. Opłata za miejsce postojowe

 

Auto - opłata za auto to koszt rzędu ok. 10-15zł. Tyle, że z tym parkowaniem to różnie to bywa. Czasami samochód parkuje się bezpośrednio przy namiocie/przyczepie, czasami auto trzeba pozostawić na specjalnie wydzielonym parkingu. Na niektórych campingach jest dowolność, ale wtedy zazwyczaj taniej jest postawić auto na parkingu. Motor - ok. 7-10 zł. Przyczepka bagażowa - ok. 10-13zł


6. Opłata za zwierzę domowe

 

Tu cena to ok. 5-10 zł. Jeżeli decydujecie się na nocleg w domku, to cena może być wyższa. Zabierając psa pamiętajcie, aby spakować aktualną książeczkę szczepień, kaganiec i smycz. Jeżeli chcecie zabrać ze sobą jakieś egzotyczne/mniej popularne zwierzę, to przed wyjazdem lepiej skontaktujcie się bezpośrednio z danym campingiem i zapytajcie jakie zwierzęta honorują, pod jakim warunkiem i w jakiej cenie


7. Opłata za podłączenie do prądu

 

Najczęściej przy założeniu, że macie własny przewód i wtyczkę wynosi ok. 12-18 zł

 


MOŻLIWE OPŁATY DODATKOWE 


 

8. Opłata za wypożyczenie kabla do prądu

 

Jest to najczęściej opłata jednorazowa wysokości ok. 30zł. Nie każdy camping oferuje taką możliwość, dlatego jeśli zależy Wam na prądzie, lepiej zadbajcie o kabel (wraz z wtyczką) jeszcze przed wyjazdem


9. Opłata za korzystanie z prysznica 

 

Ok. 5 zł za każde wejście. Na szczęście płatny prysznic to rozwiązanie, które powoli zanika, bo koszt wody uwzględniany jest w innych opłatach. Nie mniej jednak na polskich campingach czasami można się z taką opłatą spotkać - co naszym zadaniem jest dość zniechęcającą praktyką. Osoby, które lubią się kąpać kilka razy dziennie lub które chcą, aby ich dzieci były czyste na campingu niech lepiej poszukają campingu, gdzie taka opłata nie funkcjonuje. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na gofry :)


10. Opłata za korzystanie z WC

 

Opłata każdorazowa. W naszej ocenie kuriozum i wielkie nieporozumienie! Sporadycznie, ale się zdarza. Szczególnie w miejscach, gdzie akceptuje się także osoby na pobyt dzienny (bez noclegu). Wyobrażacie sobie sytuację, gdzie - o zgrozo! - biegunka nie dość, że zniszczy Wam dzień, to jeszcze nadwyręży budżet?!! : )


11. Opłata za korzystanie z pralki

 

Proszek do prania najczęściej trzeba mieć swój, a opłata wynosi ok. 10 zł za 1 cykl prania


12. Opłata za Wi-fi

 

Tam gdzie bezprzewodowy internet jest, to zazwyczaj jest on bezpłatny

 


KAUCJE ZWROTNE


 

13. Za tabliczkę identyfikacyjną

 

Koszt ok. 10-20 zł. Tabliczkę trzeba powiesić na namiocie/ przyczepie lub umieścić za przednią szybą samochodu. Rozwiązanie takie stosowane jest tylko na wybranych campingach


14. Za klucz do pryszniców 

 

Koszt ok. 30 zł. Klucz ma zapewnić dostęp do pryszniców tylko zameldowanym gościom campingu. Rozwiązanie takie stosowane jest tylko na wybranych campingach

 


Z grubsza to by było na tyle... :) Dla ułatwienia, żeby nie dać Wam się zgubić w gąszczu tych wszystkich zależności, przedstawiamy przykładowe wyliczenie zrobione na naszym przykładzie. Załóżmy, że jedziemy (2 osoby dorosłe) z małym dzieckiem (2 lata) na 8 dni nad polskie morze na początku sierpnia.Wersja 1 - jedziemy pociągiem, z namiotem 3osobowym
założenie: 2 x osoba dorosła + 1 x dziecko (2 lata) + mały namiot + opłata klimatyczna

cennik wersja 1


Wersja 2 - jedziemy autem, mamy ze sobą namiot 5osobowy, chcemy mieć prąd
założenie: 2 x osoba dorosła + 1 x dziecko (2 lata) + duży namiot + prąd + auto + opłata klimatyczna

cennik wersja 2Wersja 3 - jedziemy autem z przyczepą powyżej 4,5m, na campingu dostawiamy przedsionek, chcemy mieć prąd.
założenie: 2 x osoba dorosła + 1 x dziecko (2 lata) + przyczepa + przedsionek + prąd + auto + opłata klimatyczna
cennik wersja 3


Wersja 4 - jedziemy kamperem, pow 12m, chcemy mieć prąd
założenie: 2 x osoba dorosła + 1 x dziecko (2 lata) + kamper + prąd + opłata klimatyczna

cennik wersja 4cennik podsumownie

 


 

Jak widać nawet w najdroższym wariancie koszt 8-dniowego pobytu na campingu dla rodziny 2+1 (mniej niż 750zł) jest opcją wartą rozważenia w porównaniu z kwaterami prywatnymi czy hotelami. Z powyższego zestawienia widać jeszcze jedną ciekawą zależność - zazwyczaj koszt noclegu w kamperze jest niższy niż opcja duży namiot+auto. Jednak każdy kto wie ile kosztuje kamper lub jego wynajęcie wie, że to tylko pozory :)

 

A na koniec jeszcze Hello Camping radzi:


W większości ceny zawsze są wyższe podczas wakacji szkolnych, czyli lipiec i sierpień. Zdecydowanie taniej jest poza sezonem - w maju i we wrześniu. Zatem bądźcie czujni i śledźcie prognozę pogody. Przy dobrych wiatrach możecie zorganizować sobie ciekawy wypad naprawdę niedużym kosztem.

Cennik cennikiem, ale pamiętajcie, że istnieje kilka możliwości obniżenia całościowej ceny za pobyt

  • Coraz więcej campingów honoruje karty zniżkowe w tym m.in. CCI, PFCC, ACSI, ADAC CampCard, CKE, ECC, Euro<26, ISIC, ITIC, IYTC (więcej o kartach znajdziecie w tym poście). Może zatem warto się o którąś z nich postarać?
  • Dodatkowy rabat można czasami także uzyskać w zależności od długości pobytu. Część polskich campingów oferuje niższe ceny w przypadku co najmniej 7-dniowego pobytu (najczęściej 5% rabatu). Czasami dodatkowe rabaty udzielane są klientom zostającym dłużej niż na 2 tygodnie (w sumie ok. 10% rabatu od ceny wyjściowej).
  • Niektóre miejsca oferują także zniżki (ok 5%) dla swoich lojalnych gości, czyli dla osób, które odwiedziły dany camping już w zeszłym roku.
  • Część campingów nalicza niższe stawki studentom, emerytom i rencistom. 
  • A jeśli w Waszym przypadku nic z tych w/w rzeczy nie wchodzi w grę, to zawsze można się trochę potargować :) Miła pogawędka nigdy nie zaszkodzi. 

 

Jeśli uważacie, że tekst jest przydatny i że może zainteresować Waszych znajomych, podajcie go dalej.

 

Miłego campingowania!

 

*Analiza metodą desk research cenników zamieszczonych na stronach internetowych 70 wybranych polskich campingów. Wszystkie ceny podane w tym artykule są cenami orientacyjnymi, obowiązującymi na polskich campingach w sezonie wysokim 2017.9

Spodobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Camping to nie tylko namiot czy przyczepa. To już dawno nie śpiwór i menażka. Camping to wolność, bliskość natury i aktywny styl życia. Camping to życiowa ciekawość, to otwartość na ludzi i świat, to gotowość na przygody. Hello life! Hello Camping! Welcome to our world!

Koncept narodził się w naszych głowach ©, a technologicznie obsługuje Empressia

Polub nasz fanpage